Polska, denar, ok. 1013–1025

Polska, denar, ok. 1013–1025

Polska, denar, ok. 1013–1025

Cena wylicytowana: 10 000 zł
Aukcja zakończyła się 26-08-2021 21:25:00
327758
Opis: Polska - Mieszko Bolesławic (syn Bolesława Chrobrego), późniejszy Mieszko II, denar, ok. 1013–1025, Aw: Wzgórze z krzyżem, wokoło pomylony napis MSϽNLT; Rw: Krzyż grecki, w każdym kącie kulka, na przedłużeniach ramion E E + +
Stan zachowania: III-, Nearly Very Five
Dodatkowe informacje: srebro, 20.3 mm, 1.72 g, gięty, patyna, rzadki, drobne peksy, legendarna moneta, nawet przez Mariana Gumowskiego w Corpus Nummorum Poloniae umieszczona jako numer 1; wyjątkowa emisja przypisywana przez wiele lat Mieszkowi I, ale wskutek licznych badań i opracowań, w szczególności prof. Stanisława Suchodolskiego przypisywana obecnie synowi Bolesława Chrobrego, Mieszkowi II
Literatura: Frynas P.2.1 (VR), Gum-H. 1, Gum-P. 1, CNP 1, Karolkiewicz 2011, Kop. 1 (R5), Str. 5b, Such. X/XI w. typ IX

Cena końcowa: 10 000 zł
Cena wywoławcza: 7 600 zł
Cena szacunkowa: 12 500 zł
Ilość odsłon: 637

1)  10 000 zł
2)  9 800 zł
3)  8 000 zł
4)  7 800 zł