Aukcja 76 / 405

USD/PLN: 3.820 | EUR/PLN: 4.520 | data: 15-05-2021

Blanchard Jean-Pierre (1753–1809)

Numer: 405
Opis: POLSKA / Medale prywatne dla wybitnych osób. Blanchard Jean-Pierre (1753–1809); Medal na pamiątkę pierwszego lotu balonem w Rzeczypospolitej, 1788, autorstwa Daniela Friedricha Loosa, Berlin; Aw: Popiersie Blancharda w prawo, na dole sygnatura F. LOOS, IOANNES PETRUS BLANCHARD; Rw: Balon z pasażerem, trzymającym chorągiewkę, wznoszący się nad rzeką i budynkami w tle, z prawej nad łąką mały spadochron z psem w koszu, obok kamień z alchemicznym zapisem reakcji chemicznej umożliwiającej otrzymanie wodoru, IMPAVIDUS SORTEM NON TIMET ICARAM / VARSOVIAE - MDCCLXXXVIII; Bentkowski 794 (ale w srebrze), Chełmiński 1752, H-Cz. 3857 (ale w srebrze), Mikocki 2958 (R), Olszowski 872, Raczyński 583, ZKW Medale 385; brąz, 30.2 mm, 9.08 g; patyna, rzadki i poszukiwany.
Medal wybiy na pamiątkę bardzo głośnego wydarzenia, jakim był pierwszy lot balonem na terenie Rzeczypospolitej. Jak pisała Gazeta Warszawska (1789, nr 38, zachowana oryginalna pisownia) „Z Warszawy dnia 13. Maia. Sławny z Powietrznego Zeglowania JP. Blanchard, rodem Francuz, z Miasta Calais (...) uczynił Stolicy tuteyszey Dziwny Widok, odprawuiąc swą (iuż to trzydziestą czwartą) Powietrzną Podróż. Po ogłoszeniu rano biciem z harmat (...) o Kwadransie po pierwszey z południa, w Ogrodzie tutejszym na Nowym Swiecie, który Foxhalem Zowią, pożegnawszy Nayiaśniejszego Naszego Pana (...) y wszystkich Spektatorów, wsiadł do swey Łodki, w Kompanii z (...) Francuską Damą (...) Podnieślisię w górę (...) od Ziemi (iak z Obserwatorium Królewskiego postrzegano y kalkulowano) aż do Łokci 3,975. Lecieli przez całą Warszawę, y przeleciawszy przez Wisłę, w lesie Białołęckim, więcey niż milę od mieysca puszczania się na powietrze, w przeciągu Minut 49. na Ziemię spuścili się”. Data 1788 na medalu sugeruje, że został wcześniej zamówiony, zaś lot, z nieznanych przyczyn, przesunął się na rok kolejny.
Stan: I/I-, Choice About Uncirculated
Data sprzedaży: 15-05-2021
Cena szacunkowa: 1 500 zł
Cena wywoławcza: 1 200 zł
Cena wylicytowana: 2 000 zł

Ilość odsłon: 217