Aukcja 67 / 760

USD/PLN: 4.150 | EUR/PLN: 4.400 | data: 26-11-2016
Jesteś w: A67  MEDALE  POLSKA  Zygmunt III Waza 1587-1632

owalny medal z 1595 roku, wykonany przez nieznanego medaliera (sygnatura HD na odcięciu rękawa, według M. Gumowskiego jest to medalier mennicy wileńskiej), z okazji wyboru Zygmunta na króla Szwecji w 1592 roku

Numer: 760
Opis: POLSKA / Zygmunt III Waza 1587-1632. owalny medal z 1595 roku, wykonany przez nieznanego medaliera (sygnatura HD na odcięciu rękawa, według M. Gumowskiego jest to medalier mennicy wileńskiej), z okazji wyboru Zygmunta na króla Szwecji w 1592 roku; Aw: Popiersie Zygmunta bez nakrycia głowy w prawo, w barokowej zbroi nakrytej płaszczem, wokoło SIGISMVNDVS III D G POLONIÆ ET SVECIÆ REX; Rw: Dwie siedzące na przeciw siebie boginie antyczne: z lewej (uosobienie Szwecji jako władającej na morzach) Tetes z okrętem na głowie, wylewająca z wiadra wodę i trzymająca trójząb, u jej stóp delfin; z prawej (personifikacja Polski jako symbol płodnych ziem) Ceres z wieżycą na głowie, trzymająca rydel i snop zboża, u jej nóg róg obfitości (Amaltei); u góry łukiem CRESCIT GEMINATIS GLORIA CURIS (rośnie z podwojonych starań chwała); Raczyński 64, H-Cz. 1659 (R3), Gumowski 32; srebro lane, cyzelowane i złocone ogniowo, 48 x 41 mm, 32.45 g, niewielka dziurka na rewersie, resztki grynszpanu, ale bardzo efektowny medal z pięknym przedstawieniem antycznym
Stan: III, Very Fine
Data sprzedaży: 26-11-2016
Cena szacunkowa: 15 000 zł
Cena wywoławcza: 12 000 zł
Cena wylicytowana: 15 000 zł

Ilość odsłon: 446