Polska, denar, I poł. XIII w.

Monety złote, antyczne, średniowieczne, polskie i zagraniczne, medale
Polska, denar, I poł. XIII w.

Polska, denar, I poł. XIII w.

Cena wylicytowana: 5 800 zł
Aukcja zakończyła się 21-11-2019 20:41:00
189533
Opis: Polska - Władca nieokreślony z XIII-XIV wieku, denar, I poł. XIII w., Aw: Książę z jastrzębiem lub sokołem na ręku, przed którym gwiazda, Rw: Chrystus apokaliptyczny, siedzący na łuku, trzymający pastorał, z lewej strony głowa skierowana w prawo, z boków głowy po gwieździe
Stan zachowania: II, Extremely Fine
Dodatkowe informacje: srebro, 17.2 mm, 0.28 g, patyna, ekstremalnie rzadki. Na rewersie jest jedynie subtelny zarys rysunku - wskutek zapewne wybijania tych monet w stosach za jednym uderzeniem stempla; spodowało to przebicie wklęsłego rysunku awersu na rewersie. W skarbie z Pełczysk znajdował się tylko 1 egzemplarz tego typu, umieszczony później przez Stronczyńskiego w swojej pracy - egzemplarz ten trafił do kolekcji Emeryka Hutten-Czapskiego i został opisany katalogu tejże kolekcji. Jednakże na tym jedynym dotąd znanym egzemplarzu nie było wiadomo co trzyma w ręku siedząca postać. Na oferowanej tu monecie wyraźnie widać ptaka, być może Orła.
Literatura: Kop. 289b (R8), Str. 49c, H-Cz. 9090 (R6), Pełczyska 27

Cena końcowa: 5 800 zł
Cena wywoławcza: 3 000 zł
Cena szacunkowa: 5 000 zł
Ilość odsłon: 870

1)  5 800 zł
2)  5 600 zł
3)  5 400 zł
4)  4 000 zł
5)  3 400 zł
6)  3 200 zł
7)  3 100 zł
8)  3 000 zł