Celtowie, naśladownictwo tetradrachmy macedońskiej - typ Makedonon Protes, ok. I w. pne

Monety złote, antyczne, średniowieczne, polskie i zagraniczne, medale
Rozpoczęcie: 11-11-2019 18:00
Zakończenie: 21-11-2019 20:02:40

Cena wylicytowana:
Aukcja zakończyła się 21-11-2019 20:02:40
190690
Opis: Celtowie - Bojowie, naśladownictwo tetradrachmy macedońskiej - typ Makedonon Protes, ok. I w. pne, naśladownictwo tetradrachmy wybijanej pod protektoratem rzymskim, w latach 167-149 pne w mennicy w Amphipolis; Aw: Tarcza macedońska ze zbarbaryzowanym popiersiem Artemidy w prawo, Rw: Maczuga, u góry i u dołu imitacja napisu, IIΛΙΙΙΙΛΟ / ΠΛ\\ΘΗΣ, powyżej trzy żeberka zakończone kulkami
Stan zachowania: III+, Good Very Fine
Dodatkowe informacje: srebro, 32.7 mm, 17.04 g, za bojską atrybucją tetradrachmy przemawia stylistyka przedstawienia głowy z awersu, przypominająca wyobrażenia z tetradrachm typu BIATEC, wybijanych na oppidum w Bratysławie oraz obecność znaku w formie trzech żeberek zakończonych kulkami, stanowiącego cechę charakterystyczną staterów typu krakowskiego, bardzo ciekawa i rzadka moneta
Literatura: SLG. Lanz 1010, Göbl, OTA pl. 45, 600/3

Cena wywoławcza: 1 800 zł
Cena szacunkowa: 3 000 zł
Ilość odsłon: 542