Aukcja 74 / 435

USD/PLN: 4.180 | EUR/PLN: 4.520 | data: 16-05-2020

klipa talara, 1693, mennica Drezno

Numer: 435
Opis: Saksonia - linia albertyńska 1547-1918 / Jan Jerzy IV 1691-1694. klipa talara, 1693, mennica Drezno; Aw: Monogram władcy JGC4, w otoku HONI SOIT QUI MAL Y PENS, poniżej data, w narożnikach kartusze; Rw: Wieniec, w którym dwa skrzyżowane miecze, poniżej nominał rozdzielający litery I - K, DIS MALE / CERPENDUS / QUI MALE / SENTIT ERIT, w narożnikach kartusze; Davenport 7649, Kahnt 692, Schnee 977; srebro, 41.1 x 40.9 mm, 25.79 g; patyna; klipa wybita z okazji nadania księciu Orderu Podwiązki; „Honni soit qui mal y pense” - „Hańba temu kto źle o tym myśli” - tak brzmi dewiza Orderu Podwiązki, najwyższego orderu brytyjskiego, ustanowionego w 1348 roku przez króla Anglii Edwarda III. Główne insygnia to łańcuch orderowy, noszona na nim odznaka oraz podwiązka i gwiazda. Łańcuch jest ze złota i waży 30 uncji. Składa się z 24 emaliowanych na czerwono róż Tudorów, otoczonych niebieską „podwiązką” z dewizą orderu, i 24 złotych węzłów. Odznaka wykonana jest ze złota i emalii. Znajduje się na niej przedstawienie św. Jerzego na koniu, zabijającego smoka. Podwiązka orderu jest wykonana z błękitnego aksamitu i ozdobiona złotymi literami z dewizą oraz złotymi różami. Damy noszą ją na lewym ramieniu, zaś rycerze pod kolanem lewej nogi. Gwiazda jest ośmiopromienna, w swym centrum posiada medalion z czerwonym krzyżem greckim, otoczony błękitną podwiązką z dewizą orderową. Wszelkie insygnia podlegają zwrotowi do Kancelarii Orderu po śmierci posiadacza. Trzy elementy: łańcuch, odznaka i gwiazda, powinny być zwrócone przez najbliższego krewnego w linii męskiej. Z tego powodu nigdy nie pojawiły się na rynku kolekcjonerskim. Order ten otrzymali między innymi: Kazimierz IV Jagiellończyk (1450 – odznaczenie nie zostało jednak odebrane zgodnie z ceremoniałem) i Henryk Walezy (1575)
Stan: II+, Choice Extremely Fine
Data sprzedaży: 16-05-2020
Cena szacunkowa: 3 000 zł
Cena wywoławcza: 2 400 zł
Cena wylicytowana: 3 800 zł

Ilość odsłon: 1191