Aukcja 70 / 195

USD/PLN: 3.370 | EUR/PLN: 4.140 | data: 21-04-2018

denar z lat ok. 1013-1025

Numer: 195
Opis: POLSKA / Mieszko Bolesławic - syn Bolesława Chrobrego, późniejszy Mieszko II. denar z lat ok. 1013-1025; Aw: Wzgórze z krzyżem, wokoło pomylony napis M)CNLT; Rw: Krzyż prosty z kulkami w kątach, wokoło na przedłużeniach ramion E E + +; Frynas P.2.1 (VR), Gum.H. 1, Gum.P. 1, CNP 1, Karolkiewicz 2011, Kop. 1 (R5), Str. 5b, Such. X/XI w. typ IX; srebro 20 mm, 1.61 g, miejscowa ciemna patyna, świetnie zachowany jak na tę bardzo rzadką monetę. Legendarna moneta, nawet przez Mariana Gumowskiego w Corpus Nummorum Poloniae umieszczona jako numer 1; wyjątkowa emisja przypisywana przez wiele lat Mieszkowi I, ale wskutek licznych badań i opracowań, w szczególności prof. Stanisława Suchodolskiego te monety przypisywać dziś należy synowi Bolesława Chrobrego
Stan: III+, Good Very Fine
Data sprzedaży: 21-04-2018
Cena szacunkowa: 25 000 zł
Cena wywoławcza: 20 000 zł
Cena wylicytowana: 34 000 zł

Ilość odsłon: 377