Aukcja 50 (49-50) / 19

USD/PLN: 3.060 | EUR/PLN: 4.140 | data: 24-02-2012

złoty polski (30 groszy) kontrasygnowany w 1564 r. na patace (półtalarze) neapolitańskiej cesarza Karola V z lat 1552-1554. Kontrasygnatura: 15 SA 64, Wilno lub Tykocin (badacze nie są zgodni), Aw: Popiersie i napis CAROLVS V ROMA IMP, Rw: Tarcza herbowa i napis R ARAGO VTRIVS SI, okrągła kontrmarka, srebro 14.48 g, patyna, moneta pochodziła z pierwszej spłaty wierzytelności królowej Bony, odzyskanej przez Zygmunta Augusta (tzw. sum neapolitańskich pożyczki udzielonej przez królową Bonę Filipowi II hiszpańskiemu). Kontrasygnowane w mennicy wileńskiej pataki Karola V są bardzo rzadkie, a pataki Filipa II ekstremalnie rzadkie. Ivanauskas nie notuje takiej odmiany napisowej

Numer: 19
Opis: Zygmunt II August. złoty polski (30 groszy) kontrasygnowany w 1564 r. na patace (półtalarze) neapolitańskiej cesarza Karola V z lat 1552-1554. Kontrasygnatura: 15 SA 64, Wilno lub Tykocin (badacze nie są zgodni), Aw: Popiersie i napis CAROLVS V ROMA IMP, Rw: Tarcza herbowa i napis R ARAGO VTRIVS SI, okrągła kontrmarka, srebro 14.48 g, patyna, moneta pochodziła z pierwszej spłaty wierzytelności królowej Bony, odzyskanej przez Zygmunta Augusta (tzw. sum neapolitańskich pożyczki udzielonej przez królową Bonę Filipowi II hiszpańskiemu). Kontrasygnowane w mennicy wileńskiej pataki Karola V są bardzo rzadkie, a pataki Filipa II ekstremalnie rzadkie. Ivanauskas nie notuje takiej odmiany napisowej
Stan: III, Very Fine
Data sprzedaży: 24-02-2012
Cena szacunkowa: 20 000 zł
Cena wywoławcza: 16 000 zł
Cena wylicytowana: 38 000 zł
Ilość odsłon: 3480