Polska, 20 złotych (wzór Jaroszewicza), 1.07.1948

Banknoty, monety antyczne, średniowieczne, polskie i zagraniczne, medale

Cena wylicytowana: 360 zł
Aukcja zakończyła się 28-05-2020 20:21:40
301635
Opis: Polska - Polska powojenna 1944-1952, 20 złotych (wzór Jaroszewicza), 1.07.1948, seria GT, numeracja 4838474, perforacja WZÓR; Piotr Jaroszewicz, premier w latach 70-tych był kolekcjonerem polskich pieniędzy papierowych. Wybierano dla niego możliwie najniższą numerację z każdej serii. Opatrywano je nadrukami WZÓR / SPECIMEN, ale bez numeru własnego wzoru, bądź perforacją WZÓR. Sięgnięto również do zapasów z poprzedniej emisji 1948-1965. W przypadku braku niektórych serii przerabiano banknoty z obiegu, przypadkowej numeracji. Czesław Kamiński, skarbnik NBP drukował lub nanosił napis WZÓR perforowany przed oddaniem do zbiorów premiera.
Stan zachowania: II, Extremely Fine
Dodatkowe informacje: przegięty w poziomie, małe ugięcia i niezauważalne naderwanie na górnym marginesie, banknot po subtelnej konserwacji, rzadki
Literatura: Lucow 1265 (R4), Miłczak 137 (nie wyodrębnia takiego wzoru)

Cena końcowa: 360 zł
Cena wywoławcza: 90 zł
Cena szacunkowa: 150 zł
Ilość odsłon: 120

1)  360 zł
2)  350 zł
3)  330 zł
4)  120 zł