Tadeusz Iger - Katalog trojaków polskich

Tadeusz Iger - Katalog trojaków polskich Pierwsza pozycja katalogująca wszystkie polskie monety trzygroszowe. Obejmuje emisje od czasów Zygmunta I Starego do XIX wieku, wraz z emisjami lennymi i Księstw Śląskich.
kup w naszym sklepie

„Katalog trojaków polskich” to pierwsza pozycja katalogująca wszystkie polskie monety trzygroszowe., Obejmuje emisje od czasów Zygmunta I Starego do XIX wieku, wraz z emisjami lennymi i Księstw Śląskich.

W części katalogowej wszystkie monety przedstawione są na zdjęciach - tego w literaturze dotyczącej monet Polski Królewskiej jeszcze nie było! Pod zdjęciami krótka charakterystyka danego typu, poniżej przytoczony pełny zapis legendy awersu i rewersu kolejnych odmian. Różnice w odmianach wyraźnie zaznaczone na czerwono.

Godny uwagi jest sposób, w jaki poradzono sobie z numeracją monet. Numery katalogowe są tutaj jednocześnie kodami zawierającymi informację o mennicy i roku wybicia monety. Przykładowo pozycja oznaczona jako V.98.1a to trojak z mennicy wileńskiej(V), rocznik 1598(98), typ 1, odmiana a. Numeracja pozostała jednocześnie otwarta i umożliwia ewentualne dopisywanie dalszych, nowych typów czy odmian.

Ogółem skatalogowano około 740 podstawowych typów monet, a licząc z odmianami ujęto ich ponad 2.000. Każdy z typów przedstawiony jest na zdjęciu, często w kilku odmianach.

Katalog napisano na podstawie rzeczywistej analizy materiału numizmatycznego, przede wszystkim zbioru Tadeusza Igera, ale również wielu innych, prywatnych i muzealnych zbiorów krajowych i zagranicznych. Pomijając kilka unikatowych egzemplarzy z muzeów zagranicznych, wszystkie pozostałe monety wymienione w katalogu autorzy widzieli i analizowali na żywo. W efekcie ich pracy otrzymaliśmy pięknie napisany przewodnik po monetach trzygroszowych, szczegółowy i przejrzysty w użytkowaniu.

Tadeusz Iger we wstępie napisał „- trojaki to chyba najciekawszy typ pieniędzy emitowanych w Rzeczpospolitej” i przeglądając obecny katalog trudno się z nim nie zgodzić. Mając tę książkę w reku, aż się chce zbierać !

Warszawa 2008
Twarda oprawa w płótno, format B5, 330 stron.

Cena: 200 zł