Aukcja 77 / 275

USD/PLN: 4.010 | EUR/PLN: 4.600 | data: 13-11-2021

Półtalar wikariacki, 1711, Drezno

Numer: 275
Opis: August II Mocny (1697–1733) / monety pamiątkowe. Półtalar wikariacki, 1711, Drezno; Aw: Król na koniu w prawo, pod koniem pięciopolowa tarcza z herbami Korony, Wielkiego Księstwa Litewskiego i Wettynów; Rw: Trzy ołtarze: z insygniami króla, elektora saskiego oraz nakryty płaszczem z wieńcem, u góry FRID AUG / REX ELECTOR, poniżej VICARIUS POST MORT / IOSEPHI / IMPERAT, data MDCCXI oraz inicjały ILH (Jan Wawrzyniec Holland, mincmistrz drezdeński) oraz hak (znak menniczy); Kahnt 284, Kohl 441, Kopicki 11107 (R3), Merseburger 1491; srebro, 14.49 g; ciemna patyna.
Po śmierci cesarza Rzeszy – w skład której wchodziła Saksonia – książę elektor saski otrzymywał tymczasowy tytuł Wikariusza Cesarstwa Rzymskiego na terenie swojego księstwa, obowiązujący do czasu wybrania nowego cesarza. Z tej okazji wybijał monety wikariackie – złote i srebrne różnych nominałów.
Stan: II-/III+, Extremely Fine / Very Fine
Data sprzedaży: 13-11-2021
Cena szacunkowa: 2 500 zł
Cena wywoławcza: 2 000 zł
Cena wylicytowana: 2 000 zł

Ilość odsłon: 606